Yamaha X-max 300 (2018)

Vlastník Luko45
Vloženo 16.6.2019
Aktualizováno 16.6.2019

Pracant na důstojné dojíždění do práce, ale i delší výlety.

Motorka koupena od FIRMA:2M Power (Ostrava - Třebovice)

Honda Forza 300: No Honda. Dělá pěkné, spolehlivé, obyčejné skútry.

První dojmy - U krabice se první dojmy ze zájezdového období těžko popisují. Ale teď po 3000 km, bych řekl, že jsem byl nejvíce překvapen jak lehce se ovládá, spotřebu mám dokonce menší než je uváděná výrobcem. Perfektní pohodlí. Někdo si stěžoval na slabé brzdy, ale ty jsou perfektní (Viz níže).

Motorku bych doporučil pro - Pro toho, kdo hledá praktický stroj, který ale doveze i na větší vzdálenosti. Podle mne skútry této velikosti jsou nejvhodnějším dopravním prostředkem pro vzdálenější dojíždění do práce. Menší mají malý výkon, větší již nejsou tak vhodné pro proplétání městským auto-chaosem.

Doplňky na motorce - Kufr Givi.

Když jsem prodal malého, bylo asi nejtěžší otázkou rozhodnout se mezi skútrem a motorkou, avšak pro jízdu do práce 35 km tam a 35 km zpátky vyhrál kufr a pohodlí a tak plán koupit si motorku byl odsunut do další pětiletky. Jasně, na nedělní vyjížďky by to chtělo nějakého silnějšího čuníka, ale moc si nedokážu s motorkou představit, že bych sebou do práce vezl nepromok, noťas a jídlo a v případě, že manželka něco chce, tak zajel ještě do obchodu. Takže skútr. Jsem na ně zvyklý a dle mého se jedná o nejpraktičtější jednostopý dopravní prostředek. Samozřejmě nic proti drsňákům, kteří do práce jezdí autem, a chtěj to v neděli, když je pěkně rychle dohonit.
Co se týče prvních dojmů, myslím, že jsem docela dlouhou dobu tento model vybíral a tak mne asi ničím výrazně nepřekvapil. Výkon 20kw, tak asi není moc co dodat. Solidně vás doveze všude. Slimáky a náklaďáky s přehledem předjedete, ale pokud si ješita za volantem v půlce vašeho předjíždění řekne, že se nenechá předjet, tak ho většinou, pokud nemá Fábii s 50 kw, nepředjedete. Maximálku jsem samozřejmě nezkoušel, jelikož samozřejmě rychlost nepřekračuji, ale 130 úplně v pohodě, takže když spěcháte, nejste na dálnici za další brzdu, kterých tam je v autech spousta. PS: tachometr ukazuje o 10 km více.
A teď již jen klady: kufr (nutno poznamenat, že Forza má ještě lepší), spotřeba, pohodlí (je to v podstatě taková malá sedačka - je opravdu široká. Menší jezdci budou mít problém dosáhnout na zem), krytí jezdce. Ale jedna věc mě přece jenom překvapila a tou je manipulace a obratnost, která je výborná, snadná, jak kdyby stroj ani nebyl řízen jezdcem, ale sám se nakláněl a zase zvedal.
Někdo si stěžoval na brzdy. Tak není to žádný zázrak, ale stačí pořádný stisk a brzdí skvěle, což jsem si nechtěně nedávno vyzkoušel. Jel jsem si tak přes Fulnek a najednou přede mnou prudce zastavilo auto. Už jsem se viděl v něm, ale jak jsem instinktivně naplno zmačkl obě brzdy, zabrzdil jsem tak rychle, že tomu stále nemohu uvěřit. Nutno poděkovat jednomu z nejlepších vynálezů, a to ABS, díky kterému jsem zůstal na kolech. Takže i když se mi brzdy z počátku také zdály slabší, od této zkušenosti k nim nemám výhrady.
Něco bych taky rád k výběru. Původně nebyl tento stroj vůbec na mém seznamu a to vzhledem k loňské ceně 160 000 Kč, avšak držet krok s Forzou 300 si asi vyžádalo jít s cenou dolů. A v tu chvíli se X-max 300 dostal na vrchol seznamu, jelikož dle mého názoru je to v porovnání několika technických faktorů nejlepší skútr do 200 tis.
Když se na to podívám ze svého pohledu, líbil se mi BMW c400x s klasickým budíkem, tedy bez monitoru mezi madly, ale má malý kufr a krytí jezdce je také horší. Sice dobrý výkon a velká kola, ale v kombinaci prvních dvou a ceny pomalu z výběru vypadnul.
Dalším bylo Suzuki B400. Bohužel současný model má zkrácený kufr. Není to o moc, ale při této velikosti a ceně prostě bod dolů. Zároveň má vzadu 13 kolo a ukazatel jízdních údajů mezi budíky by si taky zasloužil rozšíření funkcí. Když pak porovnám výkon + váha s Xmax 300 nevýjde z toho Suzuki nějak lépe. Stejný případ je X max 400. Cena o cca 40 000 Kč větší než u Xmax 300, k tomu vzadu 13 kolo (300 má kolo vel. 14), sice o 4 kw lepší výkon, ale také o 30 kg vyšší váha. Takže vlej vylej. No a pak je tady Forza 300. Hezký , pohodlný, spolehlivý skútr, ale dle mého tomu chybí jiskra. Navíc dlouhá čekací doba a 2 kw dolů.

--Jerry--
--Jerry-- napsal 11.04.23 v 08:58 10b.

fajn recenze. Díky

Sylver
Sylver napsal 01.03.21 v 09:51 10b.

Zajímalo by mě tvé srovnání s novou Forzou 350?!

jincom
jincom napsal 06.02.21 v 14:31 10b.

Díky za info ; )

MaxPraha
MaxPraha napsal 14.07.20 v 23:18 10b.

sarapatka
sarapatka napsal 19.05.20 v 19:18 10b.