MZ ETZ 150 (1990)

Vlastník jiri04
Vloženo 6.9.2020
Aktualizováno 31.8.2021

Stříbrná sestřička(větší a dospělejší) k mému S51 enduro.

První dojmy - Popisovat Simsona nebudu-dobrá trochu: Je to padesátka,takže maximálka 60km/h po rovině,zrychlení - žádná sláva,brzdy(bubny) katastrofa,ale při té maximálce se to dá.Na pole a kolem komína parádní stroj. A teď si sednu na MZ.Po nakopnutí nádhernej zvuk,vůně 2taktu:),posez jak král. Zařadím za 1 a hned pouštím spojku(no co,u Simala se stejne rozjiždím jak šnek) a hle,skoro mě shodila na zem,nečekal jsem takový nárůst výkonu(ikdyž je to pouhých 9kw). Okamžitě jsem věděl,že budem kamádi,je lehká,krásně ovladatelná a konečně to i jede a brzdí.Chudák Simson,nějak se mi na něm už nechce jezdit.

Mztku jsem koupil přes inzerát,měla slušný lak a celkem vypadala k světu.
Navíc má od předchozího majitele zapalování Vape,takže snad odpadou bolístky soudruhů z NDR.
Na tacho 22tis,po kontrole podle vin má víc jak 55tis. Ale táhne slušně,starty bez problémů.
Problémy začaly,když jsem sundal kola a komplet dal nové pneu. přední kotoučovka se začala zadírat. Vyndal jsem třmen,vylil z něj bláto nebo co to bylo,komplet vypucoval střeva a dal nové těsnění,pístky,desky,hadičku a brzdovku. Poté brzda v poho.
Jinak jsem dál vyměnil prim.řetěz,startovací segment,náhon,tachometru,poudro tyčky náhonu tacho a čeká mě spojka(lamely a následné seřízení).

I přes tyhle malé problémy(těžce zanedbaná udržba) je Mz fajnová ,dá se na ní jezdit i trochu dál od baráku,akorát si musim dávat bacha na PHM. Nádrž není moc velká,zato spotřeba celkem jo.Mám v kufru záložní Petku s Mixem a samozřejmě olej na tankování na benzínce(plechovkáři s údivem koukají,co to tam leju za lektvar).

Nejraději mám cesty do bývalé NDR(kousek od domova),vždy svoji přítomností vykouzlím zasněný pohled místních obyvatel(40 a výše).

MZtka je vhodná předevsím pro začátečníky jako jsem já,kteří se nebojí trochu mechanické a nezbytné práce na stroji.

31.8.2021
Skoro po roce užívání mojí MZ mohu napsat následující.
V září 2020 jsem ještě přikoupil Suzu GS 500 r.v. 2007. Suzu beru na delsí výlety za hezkého počasí,ale MZ jezdim když je vlhko nebo prší,je zima(ano i o silvestra),bordel na silnici a tak. Prostě si na ní víc věřím.
Zatím nejdelší vyjížďka byla do jejího rodiště v Zschopau,tj cca 400km celkem.Žádná závada,akorát ta spotřeba phm v kombinaci s ne moc velkou nádrží.človek si musí neustále pamatovat km na tacháku,když tankoval.Sedlo-no,když se dělá pravidelná přestávka po 1-1,5 hodině,tak není problém.Mazání řetězu:jelikož je řetěz chráněný a neustále přimazávaný převodovým olejem od průsaku na tyčce spojky skrz prim.kolečko,je to prakticky bezúdržbová věc .Je však třeba větší kontrola oleje v převodovce. Mz je suprová na silnice 2.-.3.třídy,na JEDNIČKÁCH už nemá moc dechu předjed kamion. Co se týká polňaček,tak ty dává v pohodě,terén ale nepoznala,na to stavěná není.
Za celý rok jsem musel udělat pouze repasi brzdové pumpy(páčka šla občas naprázdno),po výměně střev uplná spokojenost,ani jedno propadnutí páčky.
Ikdyž mám teď doma už 3 stroje,MZ zůstavá,asi půjde pryč GS a místo ní něco jako Freewind.Posez na GS mi moc nevyhovuje.

Targus
Targus napsal 01.09.21 v 12:14 10b.

U nás nedoceněný strojek. Jednak cena, druhák absence náhradních dílů za socíku. Kdo neměl známosti v NDR, anebo v Maďarsku, měl prostě Smolíka.
Jako týnejdžr jsem zažil "závody" s tamějšími eMZeťáky v ulicích Budapešti.Dávali nám čouda docela kvalitně. Produkční československé krámy se na ně moc nechytaly s výjimkou tehdy nové ČZ 350. Jak jsem později zjistil, byly dosti lehké, proto neměly vůbec špatnou akceleraci.

Martin_Sedláček
Martin_Sedláček napsal 31.08.21 v 21:55 10b.

Čadil
Čadil napsal 08.09.20 v 09:35 10b.

pamatuju

Milan1963
Milan1963 napsal 07.09.20 v 15:32 10b.

tomcruise77
tomcruise77 napsal 07.09.20 v 05:55 10b.