Suzuki LS 650 Savage custom (1999)

Vlastník Maajja
Vloženo 2.10.2020
Aktualizováno 2.10.2020

Kus starého železa, které však ještě zvládne vykouzlit úsměv na rtech.

Yamaha XV 535 Virago: v podobném ročníku o minimálně o 20tis. dražší

První dojmy - Po moderních motorkách je to krok úplně jinam. Velký vzduchem chlazený jednoválec zvládá vydávat opravdu zvláštní zvuky, brzdy jako by ani nebyly a vlastně všechno je takové hrubé, všechno to podtrhuje jediný analogový budík, který ukáže jen rychlost a celkový nájezd km a nic víc. Ale ono to asi ani nevadí.

Motorku bych doporučil pro - Pro ty kdo nechtějí spěchat a smířili se s tím, že v čím dál hustějším provozu je mnohdy lepší jízda na pohodu než výkon a tahání za plyn.

Doplňky na motorce - padací rám, opěrka spolujezdce, s držákem brašen (ty mám taky), výfuk z HD sportster, LED světlomet s kapotáží

Chtěl jsem něco relativně levného a primárně na pohodovou jízdu po okolí. S omezeným rozpočtem se výrazně omezil i výběr. Padly mi do oka starší malé choppery s myšlenkou, že by šly lehce poupravit víc do moderna. U Savage mě trochu děsil malý výkon, ale při stylu jízdy, který vám i motorce nejvíc vyhovuje nakonec výkon není problém. Hodně jsem četl, že má skvělý zátah díky krouťáku - řekl bych, že "skvělý" je hodně nadsazené. Obával jsem se také brzd - tady si myslím, že byly obavy na místě. Je to první motorka na které jsem se musel hodně naučit brzdit i zadkem. Ten mikro kotouč vpředu je opravdu dost vlažný (i když ponoření měkkých tlumičů vzbuzuje jiný dojem) a na každé větší přibrzdění je potřeba slušně přišlápnout i zadní brzdu. A to nemluvím o jízdě ve dvou. Přítelkyně je malá, tak se na to slušně poskládáme (i při mých 181 cm), ale sedlo spolujezdce konstruoval někdo s ocelovým zadkem, protože bych se ho nebál přirovnat ke kostelní lavici.
V čem ovšem Savage vyniká je pohodová jízda. Optimální je to tak do 100 km/h, pak už se trápí jak motorka, tak jezdec. Na delší trasy to podle mě moc není, s řidítky, které mají delší krk a jdou dost za jezdcem v kombinaci se "zapadlým" sedlem dost bolí bedra. Maximálně jsem ujel v kuse něco přes 300 km, ale ke konci už to bylo spíš za trest.
Pocitově je projev motoru dost hrubý, ale ne nepříjemný, hold to není moderní vyhlazená jednotka ve stylu pětistovek od Hondy.
Možná se hodí i zmínit, že pokud "máte koule", tak se s tím dá jet v zatáčkách i docela slušná pila, i když cítíte velkou nestabilitu, a pokud nejdete úplně mimo motorku, aby v každé zatáčce neškrtla stupačkou.
Plánuji nějaké kosmetické úpravy. Zatím jsem se dostal k výměně předního světlometu za LED světlo s malou kapotáží po vzoru HD. Dal jsem taky originál výfuk z HD sportsteru a zvukově je to najednou obrovský rozdíl. Zvukový projev větší sekačky se změnil na "mohutný" chopper. Navíc to k mému překvapení dost změnilo projev motorky v nízkých otáčkách, kdy najednou vůbec neprotestuje cukáním řemenu. Celkově je jízda hladší. V plánu je ještě výměna zadního světla a blinkrů, vše do modernějších tvarů s LEDkami. Taky prachovky bych rád nasadil. Zvažuji i nějaké drobné lakování chromových částí do černé barvy, ale trochu váhám, protože bych byl rád, aby šla vrátit motorka do "původního" stavu třeba jednou pro dalšího majitele. (Zima ukáže :) ...)

Marty68
Marty68 napsal 12.10.20 v 09:29

Ahoj , s jízdním projevem máš naprostou pravdu , ale ono je to vždy o tom , z čeho jdeš..Z kývačky či ze stadiona Ti bude krouťák připadat jak z jiného vesmíru ...A brzdy taky budeš vnímat jinak..
Mám tenhle stroj už dva roky a po zkušenostech chápu , že je to osobitý stroj , buďto láska na první pohled , nebo jen přestupní stanice...
Designově se naprosto rozcházíme , ale v tom je ta krása , že motorka je vyjádřením individuality každého z nás..
Každopádně si ho užij , hodně šťastných km...

Dolin
Dolin napsal 08.10.20 v 10:11 10b.

Paaráda. Já mám v merku nějakého japonc euž dlouho,.snad to klapne fčil o víkendu...

majky72
majky72 napsal 05.10.20 v 19:22 10b.

majky72
majky72 napsal 05.10.20 v 19:21

Targus nemyslím si že ten vzhľad motorky je uplne zabitý dokonca by som povedal že sa mi to predné svetlo aj páči a hlavne ak to pôjde vrátiť tak nieje o čom tiež to mám momentálne tak prrd nedávnom som si zadovážil dvadsať ročnú KLRku 650 a robím na nej nejaké zmeny aj keď som ju priviezol domov a pozeral že je jak nová napadlo ma že ju nechám ako je nakoniec som sa rozhodol pre nejaké zmeny blatník stupačky smerovky predná brzda ale žiadne konštrukčné zmeny a samozrejme zmontovane diely pekne uložené aby sa raz keď bude veterán dala vrátiť do pôvodného stavu
Inak motorečka je to pekná a jednobuch treba fakt zažiť a k brzdám ono je to asi katastrofa na všetkých starých strojoch

žižala.
žižala. napsal 05.10.20 v 18:01 10b.

Parádní jednobuch.