Téma: vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek
 
20.4.2024 v 22:54
Premysleli jste někdy nad tím, ze ještě par stovek let zpátky to vypadalo úplně jinak a ted každý zna tri cizi jazyky, ma alespoň základní znalosti z matematiky, dějepisu, zeměpisu, člověk se musi vyznat v tech internetech, musi umet strasne moc manuálních věci, musi znat zakony, jak se platí dane, porad řeši finance, aktuality ve svete a jine blbosti.

Neni to najednou strasny sok pro lidsky mozek?

1 reakcí na tento příspěvek vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 00:45 | Nahoru | #1
Dobrý téma. Přemýšlím o tom často. Po letech jsem si udělal jakési závěry, jak jako živočišný druh vlastně fungujeme. Čím více se lidi bojí a mají málo informací a dokážou si je vlivem nižší mozkové činnosti přebrat, tím více se upínají k jednoduchým a jasným řešením (třeba k Babišovi, nebo k tomu, že Země je placatá). Znalost, vědění, vzdělání jsou jediný způsoby, jak posunout věci kupředu. Například romskou otázku nikdy nevymyslíš za jedno volební období. To chce tak 3-4 generace, možná více, trpělivě začlenit a vzdělávat. Křesťanství se svými výboji ve jménu boha tady bylo několik století. Je to naštěstí za námi, stejně jako otrokářství. Islám je zaostalé náboženství, které má svá pozitiva pro nevzdělance, ale negativa pro lidi uvědomělé. A bude tady s námi další stovky let, plížit se a vtírat se. Imperialismus je přežitý, vyjma pár zaostalých národů, třeba Rusko, které je tak odhadem 70-100 let pozadu v myšlení a vzdělání obyvatel. Čína už taky moc nechce, kromě Tchajwanu, kde si opravdu myslí, že jí patří, ale neumím to posoudit. Všechny ismy jsou něco jako rychlá kůra na zhubnutí, jen rozprostřeny do desítek let. Takže socialismus, komunismus, nacismus, anarchisté, prostě se něco zkouší, aby se zjistilo, že to nefunguje. V průběhu zkoušení se úzká část vybraných má extrémně dobře a krade zdroje těm ostatním (Putin, oligarchové atd.). V současné době je demokracie nejvyspělejší forma ustavená lidmi. Těm zaostalejším se to samozřejmě nelíbí a k tomu má demokracie své nemoci. Demokracie je mladá, takový puberťák, který se hledá, má pupínky a vzteká se. Ale nic lepšího pro lidi na Zemi nikdy nebylo. Tím hledáním a srovnáváním jsou právě ty MeToo, Black lives matter, feminismus, 50 pohlaví, kterým se Putin směje, atd. My jsme dál než Putin, mnohem dál, jen u toho hledání sebe sama vypadáme komicky. Nicméně se to všechno utřepe a bude to fajn. S ohledem na to, že kolem roku 2050 má lidstva lehce začít ubývat, to bude dobrý. Jen zvládnout magory, pomatence, vyšinuté jedince, megalomany, sociopaty a psychopaty, než se to všechno utřepe. Vidím to pozitivně a přeju to mladým. Mně je 52 a už by mi to mohlo být jedno, ale není. Svět je krásnej. A víte, že ještě před nějakými 100-150 lety neměla žena v Evropě skoro žádný práva? V 18. století ještě neměly přístup ani ke vzdělání. A tak si tu pomalu žijeme. Hlavně už toho sociopata a psychopata Babiše prosím nevolte. Ať už je to za námi. Volte kohokoliv jiného. Děkuji.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 13:34 | Nahoru | #2
Edien> Možná, že demokracie je nejvyspělejší forma společnosti, ale ve svém optimismu zapomínáš na jedno. Veškeré moderní filosofie (od Nietzscheho dál) naprosto systematicky popírají a rozvracejí jakýkoli smysl existence a relativizují všechny hodnoty. Ale takto se žít nedá - každý člověk nutně potřebuje mít ve svém myšlení, ve svém životě, ve své společnosti něco absolutního. Jakýsi "pevný bod" v existenci a východisko. Tato potřeba je nedílnou součástí lidské přirozenosti. Zároveň tento "pevný bod" funguje jako jednotící prvek společnosti. Pro věřící je to Bůh, pro ostatní třeba nějaká filosofie, pro mnoho lidí bohužel také moderní formy modloslužby (např. klima, práce, peníze/majetek).
Průšvih demokratické společnosti je v tom, že žádný společný jednotící prvek nemá. Je roztříštěná na jednotlivce, případně menší skupiny podobně smýšlejících lidí, které se s ostatními skupinami neshodnou ani v nejzákladnějších morálních a filosofických otázkách. Drtivou měrou k tomuto rozdělení přispívají sociální sítě, které vytvářejí tzv. echo chambery. V nich lidé komunikují jen s podobně smýšlejícími, utvrzují se navzájem ve svých postojích a ztrácejí schopnost dialogu s ostatními. Postoj k lidem s protichůdnými postoji je dvojí: buď fanatická nenávist, anebo žádný kontakt.
A protože v demokracii rozhoduje většina, tak v každé demokratické společnosti existuje vždy někdo, kdo je nucen žít v rozporu se svým přesvědčením. (A je-li příležitost, lehce se s takového člověka může stát nepřítel.)
Jako čistě hypotetické řešení mě napadá budoucí rozdělení světa na státy, nikoli podle národů a jazyků, ale podle zastávaných klíčových hodnot. Pokud by k tomu mělo dojít demokraticky (získáním většiny pro daný hodnotový proud v dané zemi a postupným stěhováním obyvatelstva - což se dělo a děje vždycky), byl by to běh na x století.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist