BMW F 650 GS Dakar (2005)

Vlastník pali3x
Vloženo 24.4.2024
Aktualizováno 24.4.2024

Motorky boli odjakživa mojím snom. Vždy však prišla prekážka, ktorá mi môj sen zmarila alebo neumožnila prežiť. Poniektorí to poznáte - rodičia, potom manželka, deti… Vlastne počas života som mal chvíľky, kedy sa mi to podarilo - na krátku chvíľu a pár km

Motorka koupena od súkromnej osoby - Dobre sme s pánom pokecali, párkrát sa stretli ohľadne predaja, vyskúšania... a potom náhodne na túre.
Myslím si, že o prípadných chybách (maličkostiach) nevedel a ani ich nehľadal v dobe, kedy vlastnil motorku (nevšimol si to). V každom prípade motorka bola aj tak celkom OK.

Kawasaki Versys 650: chcel som viac "terénnu" motorku. Dnes by som možno zvolil Versys...
Honda XL 700V Transalp: na prvý pohľad veľa plastov, vyššia spotreba...

První dojmy - Prvé dojmy boli trochu stiesnené, nakoľko som toho nemal veľa najazdeného. Skôr by som povedal, že to bola zodpovednosť, aby som pánovi motorku neponičil. Takže som si to veľmi neužil. Dnes by som si to užil viac :). Dakar sa ovláda celkom jednoducho. Je trochu vysoký - so 182 cm dotiahnem na zem normálne chodidlami, ale je to také dosť "tesné". Výkonu je na moje potreby dostatok. Pohodlie??? Je to motorka, takže na nej fúka :)

Motorku bych doporučil pro - Na Dakara (bez úprav) musíte ma výšku (180 cm +) a potom je v pohode pre každého. Ideál pre začiatočníka, prípadne "večného" začiatočníka.

Doplňky na motorce - Na motorke sú nejaké dodatočné svetlá, ktoré som prerábal po kúpe na relé (vypnutie so zapaľovaním)
Sú tam kufre (1 som musel dokúpiť), jeden zrepasovať...
Je tam iné plexi (Givi)
padáky
držiak na mobil
bude aj zásuvka USB

O BMW F650GS sa toho popísalo už dosť, navyše je to pomerne stará motorka, ale aj tak by som si dovolil pár mojich postrehov “Dakarovi”:
Nevýhody:
- je trochu drahý vzhľadom na vek, navyše zachovalých kúskov je v inzercii minimum. Teda ak je vôbec v inzercii nejaký Dakar, stojí “strašné prachy” a často je to pomerne ojazdená mašina. Navyše 2 sviečková verzia je viacmenej vzácnosťou. Napríklad taká "Honda XL 700V Transalp" sa dá za podobnú cenu zohnať novšia :)

- na diaľnicu by sa zišla 6-ka... Mne ako "začiatočníkovi" stačí rýchlosť 100 km/h. Aj tak po diaľnici veľmi nejazdím. Ale do budúcnosti zrejme pozriem niečo iné... Nehovorím, že je to moja JEDINÁ motorka... Vlastne už teraz plánujem, akú motorku kúpim neskôr . (aj preto som nenapísal "recenziu" môjho Dakara krátko po kúpe, aby som sa vyhol prvotnému "nekritickému" nadšeniu (navyše ako človek, ktorý toho ešte veľa v živote nenajazdil)

- dať Dakara na hlavný stojan je úlohou pre SUPERMANA... Mám hmotnosť cca pod 80 kg, ale nedokážem to... Jediná možnosť je dať za zadné koleso malú dosku (cca 2 cm hrubú / 10 cm širokú…), vytlačiť na ňu motorku a potom to už ide Neviem, či tam je nejaký neoriginálny stojan, alebo čo... Ale podľa fotiek iných Dakarov vyzerá motorka neznížená, neupravovaná...

- po kúpe som menil pneumatiky (boli divne zjazdené, navyše dosť terénne / po výmene sa ovláda Dakar o dosť lepšie). Chcel som také pneu, ktoré vyhovujú rozmerom v TP. Nakoniec som sa vždy dostal k Michelin Sirac... Určite sú to celkom slušné pneumatiky... Pre Dakar som nenašiel inú "legálnu" voľbu (= podľa TP - chcem mať vozidlá v úplnom poriadku pred “zákonom”).

- Niektoré diely sú drahé a nedostupné. Zohnať napr manžetu na prednú brzdu (páčku), ktorá ide do zápichu piesta (d = 13 mm) je NEMOŽNÉ !!! Jednoducho NEEXISTUJE ako náhradný diel !!! Ako je toto možné??? Našťastie som našiel šikovného mechanika, ktorý to vyriešil. Ďalšie BMW už nechcem. Radšej “Japonca”, alebo “Inda” (nový RE).

A výhody?
- na začiatok celkom dosť výkonu, ale nie priveľa
- relatívne úzka a pohodlná motorka
- SUPER spotreba cca 3,5 l
- jednoduchý servis
- dostupné diely (síce ceny nie vždy za ideálne ceny)
- vraj je spoľahlivá a dovezie človeka až na koniec sveta… ? Moja zatiaľ nemala žiadnu vadu, okrem maličkosti, ktoré sa zanedbali počas predošlých rokov. Opravil som to ešte pred 1. sezónou. (a postupne počas zimy vylepšoval)

Ako som písal vyššie, neuvažujem smerom, že Dakar bude mojou jedinou motorkou na dlhý čas. Páči sa mi a vyhovuje môjmu štýlu, ale prečo neskúsiť aj niečo iné? Navyše by som rád vlastnil motorku, ktorá má minimum plastov (plasty sú otrava = lámu sa a stárnu). Niečo ako napr Triumph Tiger, alebo nový RE Himalayan 450. To je moja predstava do budúcnosti.
V každom prípade, pri motorke a zdokonalení plastov (drobnosti) som využil aj v mladosti nadobudnuté modelárske schopnosti.

Záver:
Okrem motoriek mám rád pohyb, ktorý tak nejako potrebujem k šťastiu a zdraviu. Veľa bicyklujem, chodím… a tak sa mi stáva, že na bicykli najazdím 2x toľko km za sezónu ako na motorke :). Často sa rozhodujem v zmysle - “bicykel / motorka?” A nakoniec vyhrá bicykel = človek pre seba spraví oveľa viac, keď si za 2 až 3 hodinky dá 50+ km, ako keď sa 2 hodiny bude voziť - v podstate sa za taký krátky čas ani nedá nikde dôjsť. Takže na motorku si nechávam dlhšie časové úseky :)
V tomto momente, kedy píšem moju recenziu som stále niečo ako “večný začiatočník”. Viem, že už nikdy nebudem jazdiť ako mnohí z vás… Na druhej strane, keď si vezmem pocity z 1. sezóny a teraz po pár stovkách km - zlepšilo sa to podstatne. Už si jazdu užívam a jazdím viac uvoľnenejšie :)

A úplne nakoniec: “Prajem nám všetkým všetky šťastné kilometre, veľa radosti a zážitkov pri jazdách” Možno sa raz niekde stretneme :)

pali3x
pali3x napsal 28.04.24 v 20:21

"krtek123" - Dakarovi verím...
Samozrejme, aj menšie výška zvládne vyššiu motorku. Mňa by skôr zaujímalo, ako ide Dakar na hlavný stojan. Ako som písal, tak môj VEĽMI ťažko. Keby som mal 50 kg, tak chybu hľadám v sebe. Ale povedal by som, že okolo 80 kg je normálna hmotnosť na "postavenie" relatívne malej motorky na stojan.

krtek123
krtek123 napsal 27.04.24 v 21:59

Ahoj, mám taky Dakara, sice staršího, ale jsem s ním moc spokojený. Neboj, rozhodně Tě nikde nenechá. Teď ho sice vystřídala CF 800 MT, ale na Dakara nedám dopustit a nechávám si ho jako druhou motorečku, už jen tak pro radost a z nostalgie. A jen pro zajímavost, popasoval jsem se s ním i s výškou 175 cm.
Přeji Ti, krásné zážitky na téhle krásce.

pali3x
pali3x napsal 26.04.24 v 09:59

Pred pár rokmi som skúšal Pegaso a prišlo mi také nejaké "zastarané"... (oproti napr Transalpu 650). Keď sa nad tým zamyslím dnes... Podľa mňa to bolo v mojej vtedajšej takmer NULOVEJ skúsenosti (na motorke som sedel vtedy po rokoch) a stavu danej motorky (bola za smiešne peniaze).
Malé GS je v každom prípade koncepčne veľmi podobná motorka, aj keď najbežnejšie Pegaso je skôr "sestrou" staršieho BMW F650 (z 90-tých rokov). Tú mal švagor a oproti novšiemu GS to bola o poznanie "staršia" motorka.

Otváranie sezóny? No ja som zatiaľ skôr taký "vlk samotár" - veľmi sa "neorganizujem" Možno do budúcnosti o tom porozmýšľam...
Aj keď "organizovanie sa" mi nie je celkom nepríjemné... Raz som sa vracal domov a na benzínke ma oslovila "stratená motorkárka" - že vraj, či môže ísť so mnou, aby sa nejako vymotala z danej lokality. A ja samozrejme veľmi rád pomôžem akejkoľvek stratenej "duši" (pri najhoršom budeme blúdiť dvaja ) Všimla si moju SPZ a predpokladala, že idem smerom domov (= jej smerom)... Tak sme sa pár kilometrov "organizovali" a potom rozdelili a viac sa nevideli

Minulý rok som sa náhodou s dcérou "ocitol" na Zemplínskej Šírave... Akurát tam bol motorkársky zraz ... (ani som o tom nevedel). Čakali sme na ceste, oproti dllllllha kolóna motoriek, my odstavení na ceste... A ja hovorím dcére - pozri na tú krásu, cíť vôňu benzínu... (páčilo sa jej to)
Možno niekedy skočím aj na podobnú akciu. Zatiaľ je to skôr o tom, že moje "plány" sú tak trochu "neplánované" = jazdím, keď mám čas a chuť.

hruso25
hruso25 napsal 25.04.24 v 22:22

Mal som Apriliu 650 Pegoso čo je sesternica 650 GS. V 90tych rokoch sa montovali na jednom páse v Taliansku. Potom výrobu BMW presunuli do Berlína.
V sobotu 27.4. ideš Kežmarku na otváranie sezóny?