renocar_zari

KTM 1290 Super Adventure R (2023)

Vlastník Dave20
Vloženo 30.9.2024
Aktualizováno 30.9.2024

Velmi obratná a výkonná motorka na cestování, s mohutným kroutícím momentem.

Motorka koupena od FIRMA:AUTONOVA BRNO (Brno-Brno Město) - Velmi přátelský a ke mne osobně příjemný přístup. Velmi ochotní

První dojmy - První jízda z prodejny byla asi v 5°C, takže žádná velká divočina. Posez je vysoko, příjemný, velkmi vzpřímený a pohodlnný. Motor jsem vytáčel max do 4 tis. ot. a i tak byla jízda svižná.

Motorku bych doporučil pro - Pro vyšší chlapáky s trochou síly. Manipulace není úplně easy, je to prostě těžka motorka.

Doplňky na motorce - Základem na cestovní motorku jsou vyhřívané gripy a sedlo. Rámy na brašny jsem si ohl sám. Ty originál držáčky mi přišly fórovy.

Dál jsem dal na moto držák navigace/telefonu. Tu jsem ale zatím ani jednou nepoužil. Navigace na displeji motorku je plně dostačující. Funguje na výbornou.

Tašky KTM fungují skvěle. Nepromoknou a když mají dobrý rám a pěkně na něm drží, jsou mnohonásobně lepší, než tunové kufry.

Přecházel jsem z 1190, na které jsem najel spoustu kilometrů. Vesměs mi 1190 vyhovovala, byla to super výkonná motorka a neměl jsem s ní problém ani při projížďce se super sporty. Nicméně na dlouhé cesty jí chyběl tempomat a v nižších otáčkách potřebovala víc točit. Jízda ve městě se dala, ale nebyl to její šálek kávy. Takže jsem začal přemýšlet, jestli a čím bych jí nahradil.

Přišel konec sezońy, pak zima, leden, únor, venku hnus. Ležím v posteli a hledím na YT - Chris Birch se tam ukazuje se svou novou 1290 Super Adventure R. Skáče 5 m vysoko a minimálně 100 m daleko. "Super motorka" říkám si...že bych do ní šel? Mrknu ještě na Smokeyho, má na YT super kanál. Motorku všichni jenom chválí. OK, mrknu ještě tady, na motorkáře.cz jestli tam jsou nějaké recenze a info. Super přínosná a nakonec přesvědčivá byla od Jejdapatník - čtivě napsáno, dobrý úhel pohledu. Jsem rozhodnut - posílám poptávku do KTM a jedu pro ni.

Zajíždění proběhlo okolo komína, nic co by stálo extra za zmínku. Postupné objevování kladů, ale za zmínku stojí.
Začnu od světel a přisvědcování do zatáček - famózně uděláno! Svítí to parádně, a zatáčky jsou nasvícené velice dobře. Oprotí předchozím KTM co jsem měl (a kde jsem měl pocit, že před parabolou je hřbitovní svíčka) je to obrovský skok.
Display - kámoš co má hodnu GW, tak nemá zdaleka tak dobrý display jako má Advík. Dle jeho slov - taková tesla na motorce
Nádrže - epicky obrovská nádrž. Schováte se za ni, příjemně padne, ochrání Vás a opravdu máte díky ní těžiště posazené níž. Prostě opět jde vidět, že se nad tím někdo zamyslel a udělal to fakt dobře.
Sedlo - originální sedlo je trestná lavice. Pokud ale máte prcku z doby Jana Žižky, asi nebudete mít problém. Gelové Power Parts to celkem řeší.
Podvozek - zdvihy jsou 240 mm, plně stavitelné, přední vidle bez klíče a to i včetně předpětí pružin. Po nastavení na SOFT, je cestování i po rozbitých cestách pohádka.
Motor - reaktor který od 2 000 ot/min táhne bez třepání. 5 se zdá jako ideální kvalt, při zapnutém režimu Sport se od 5 tis. ot. dostaví bomba TURBO efekt. Je to návykové.

Spolehlivost - prozatím najeto 10 000 km a neměl jsem žádnou závadu ani gramlina na displeji. Motorka mě protáhla celým severem, mnohdy několik dní ve vodě. Při každém zmáčknutí starovacího tlačítka, a 3 protočení bylo jasné, že se jede dál! Prostě opora a společník je to super.

Závěr
Pokud motorku zvažujete, jděte do ní. Nebudete litovat. Dostanete balíček extrémní porce výkonu a momentu. Dostanete společníka na dlouhé cesty a spolehlivého křižníka do nepohody. A když se Vám kámoš na Super Sportu bude smát, že Vám nestojí, když jezdíte na cenduru, tak ho hned za 1. zatáčkou nechte za sebou.

Hříbek
Hříbek napsal 07.10.24 v 21:32 10b.

Pěkně popsané jejdapatník mě taky nalomil eRko vypadá daleko líp jak S, ale ta výška

Brukev
Brukev napsal 30.09.24 v 18:00 10b.

Je to tak jak píšeš