Jawa 350/638 (1986)

Vlastník brmbrm
Vloženo 18.2.2011
Aktualizováno 18.2.2011

našel jsem 1fotografii své jawy 350 ležím s chřipkou nudím se a tak jsem se rozhodl ji sem dát.

Jako snad každý kluk jsem začal s motorismem v 15 letech na padesátce u mne to byl simson.Z té doby žádná fota nemám.Jak se mi blížil 17 rok začalo se proslýchat že jawa začne vyrábět nový motocykl 638.Začal jsem otravovat otce aby mi jej sehnal.Otec který mne v motorismu podporoval zapojil ani nevim kolik známých a jejich známých a výsledek se dostavil.Pamatuji si na tu chvíli jako by to bylo včera.Motorka přišla do Králik kde jsme v té době bydleli přesně 23.12. 1986.Přišla jen 1 ta moje a z mototechny volali že musí hned pryč jinak že o ni přijdu.Hádalo se tam o ni snad 20 lidí.Starší generace jistě ví o čem píši.\pořadníky,čekací fronty před mototechnou,přeplácení atd.\Já byl v práci otec také nebyl doma tak pro moto musela vyrazit máma naštěstí to měla jen přes náměstí ale i tak si na náledí s ní užila určitě svoje.Když mi zavolala do práce že je moto doma málem jsem se zbláznil radostí.Cena 11 240kč z toho 40kč povinná nadstandartní výbava-lékárnička.Byla nádherná černá s červeným sedlem.Hned po příjezdu domů jsem ji musel nastartovat a hned zklamání sice chytla na šlápnutí ale od řetězu se ozval neskutečný rachot.Přiznám se že se mi chtělo brečet.Otec dovedl známého automechanika ten sundal kryt řetězu a zjistil že mi jawa dala víc řetězu než jsem si zaplatil, řetěz zkrátil mám dojem že o 3články dal zpátky a jawička brumlala jedna radost.Proseděl jsem na ní celé vanoce 1986 a byl na tom stejně jak ted čekal na jaro.První moje uprava byla Kralická specialita. V Králíkách se vyráběli auto žárovky pro místní nebyl problém vymněnit patky na žárovkách a tak jawa dostala H4 to bylo světla.Následovala kapotáž ze sousedního Polska spolu s přídavným dálkovým světlem ani ne kvůli funkčnosti jako spíš pro parádu.Spřídavným světlem byl ale problém po rožnutí světel mi motorka chcípla.Nebyla schopna vyrobit tolik proudu.Tento problém vyřešili v rámci záruky v servisu ve Svitavách.Ted mně napadá že tenkrát vůbec neřešili nějaké zásahy do mota v záruční době.Když připočtu zvedlé výfuky tak dnes bych asi nikde neuspěl.Další "důležitou" upravou bylo natáhnutí gumové hadice na padací rám tenkrát velký hit.Gumová hadice sloužila v originále jako těsnění mezi panely při stavbě paneláků.Další tentokrát nutnou upravou bylo zabudování tajného vypínače na elektriku pod sedlem.Bosch klíč tenkrát měl u sebe každý nevím co vedlo komunisty k tomu že chtěli vše startovat 1klíčem od bagru až po moto.Že by všechno všech?To bylo z uprav mám dojem všechno ono toho v té době snad ani víc nešlo.Sjawou jsem najezdil za tu 1sezonu něco přes 10000km a kromně uvedených much a 1 prasklého lanka spojky8 byla poloautomat jestli i ty následující modely nevím jet se stím ve dvou ale moc nedalo\bez jakékoli závady.Zjízdních vlastností si pamatuji jen že pod plynem v kopci při řazení na vyší stupen potřebovala celý jízdní pruh.Prostě jak jste hli nohou že přeřadíte uhla 2metry do prava.Jinak na ni vzpomínám jen v dobrém možná i proto že jsem nic jiného kromně simsona nepoznal.Ono v čr v té době ani nebylo co poznávat.Byla spolehlivá dokázala i 160 co mohl mladej kluk víc chtít.Ještě bych se chtěl zmínit o moto výbavě.Tenkrát jsem se zhlídl v nějakém časopise v kombinéze nebyla k sehnání u nás se nic takového neprodávalo tak jsem zašel do krejčovství a nechal si ji ušít.Tehdejší cena z kúže 600kč. Měla sice místo chráničú jen 3krát složenou kůži ale paráda veliká na fotu ji mám na sobě.Přilby opět z polska značky JEBS zaručeně pravý koupený od poláka s rukama od lepidla.Nakonec musím napsat že moje jawa neskončila dobře když jsem si udělal papíry na auto musela kvůli korunkám do světa.Koupil ji ode mne pán pro syna za maturitu.Po nějaké době jsem šel v Šumperku na DI přihlásit 1vůz \moskvich-ani nevim jak se to psalo\.Vedle DI byla ohrada a tam byli bouračky svou jawu jsem poznal jen podle vypínače a zbytků kapotáže.H lídač který si nejdřív myslel že chci krást a šel mne vyhnat mi pak řekl že ten kluk se na ní zabil.BRRR a to jsem si pořídil znovu moto a kluci kvůli kterým to i tady píšu mi do toho věku dorůstaj.Doufám že jsem Vás moc nenudil že moje ročníky si na tu dobu zavzpomínali semnou.Bylo to dávno a bylo to krásné i díky jawě.ŠTASTNOU SEZONU 2011

pistolník
pistolník napsal 23.09.14 v 22:55

Je to smutné. Ale na každém konci je dobré, že něco nového začíná. 10b.

starlane
starlane napsal 15.11.12 v 11:52 10b.

Dobrej článek, i když ke konci trochu smutnej.

Zx-10RCarlos
Zx-10RCarlos napsal 02.04.12 v 21:38

Moc pěkná Oceňuji věrnost k české značce. Přeji spoustu km bez závad a nehod. Uděluji ti 10bodiku. Snad se ti moje Jawka také bude líbit a nějaký ten bod od tebe dostanu

Lori
Lori napsal 20.02.11 v 00:43

Peknej pribeh krasny zazitky, az ti zavidim. Ale ten konec to je hruza, chudak kluk

šelba.
šelba. napsal 18.02.11 v 20:24

Máš to hezky od srdce napsaný.