Jawa 250/559 panelka (1963)

Vlastník JirkaGS
Vloženo 15.3.2014
Aktualizováno 30.10.2016

Jawa 250, typ 559, lidový název "panelka"

První dojmy - Panelku jsem koupil nedávno, měla dva majitele, je v původním stavu, tak jak byla vyrobena v roce 1963, najeto necelých 26tis km, je pojízdná a vše je funkční, hlavně má papíry a je v zachovalém stavu, což byla pro mě priorita.

Doplňky na motorce - Origo nosič, neorigo tažné na páva, zastěrka

Do své sbírky jsem chtěl po několika padesátkách (stadiony 11 a 22, Jawetta sport, Jawa 50/20) něco z naší dávné produkce (i když v tomto případě ne až tak zase dávné) s vyšším obsahem a protože předválečné motocykly jsou cenově mimo mou realitu, dostala se do výběru Jawa 250/559 "panelka" a Jawa 250/590 "sport" Pro sportku hrály větší kola a sportovnější vzhled, pro panelku zase elegantní horní kryt světla a to že nemá hrazdy, které na motorokách nemusím. Sportek ale na výběr moc nebylo a když se v inzerátu objevila tahle panelka, tak jsem hned kontaktoval prodejce a jel ji omrknout. Výsledek je, že už stojí v garáži a čeká až vyjedeme...Značka je v depozitu takže jsem podstoupil všechny potřebné kroky k přepsání, pojistka je celých 81,-Kč ročně, STK prošla bez problémů, teď jen doufám, že mi zůstane původní značka, ale co jsem zjišťoval u nás na magistrátu, tak by to neměl být problém.

Jawka má původní celkem zachovalej lak, takže jsem ho jen přeleštil a nechám ho tak. Mám pouze v plánu obnovit chromované a zinkované díly a koupit nová kolena + výfuky a kola a pořešit důlky na nádrži, jinak zůstane tak jak je.

Panelku jsem dal trošku do pucu, jak jsem zmiňoval, lak teda zůstal, jen pár přechromovaných věcí, nový kola, výfuky a kolena, hned je to lepší...

Letos najeto cca 2500km bez nějakých vážnějších závad, jen zlobí dobíjení a spadl řetěz a rozmlátil kryt řetězu. Musím říct, že je to fakt pohodlná motorka, není problém najednou najet 300km bez toho aby člověka něco bolelo, narozdíl od horneta

Letos Alpy, něco přes 1000km a fakt pohodlná mášina.

2016 panelka je konečně dle mých představ, podařilo se vyklepat důlky na nádrži, plus jsem sehnal hezčí původní kaslíky

Marty68
Marty68 napsal 12.10.20 v 19:55 10b.

moc hezká zachovalá patinová panelka...

pelito
pelito napsal 31.10.16 v 20:17 10b.

nádhera

O.N.E.
O.N.E. napsal 02.04.16 v 20:11 10b.

Tak ta je parádní

Milan1963
Milan1963 napsal 09.07.15 v 13:43 10b.

at' dobře jezdí.

čzťák
čzťák napsal 09.07.15 v 09:49

Krásná jawka! Pěkně jsi ji dal do kupy, teď už jen opečovávat!