BMW R 1250 GS Adventure (2020)

Vlastník scenic74
Vloženo 28.5.2020
Aktualizováno 22.9.2021

Po necelých 4 rokoch som si splnil sen a zajtra si idem pre nového Advika...

Motorka koupena od Tech Moto, s.r.o. - Neviem, mne osobne pedajca nesadol ako človek. Čo sa týka predaja asi mu nemám čo vytknúť, ale osobne nemám rád ľudí, čo ospevujú vlastnú značku a všetko ostatné je p..u.

První dojmy - Je to niečo iné na čo som bol zvyknutý doteraz a asi potrebujem pár km kým si na ňu zvyknem úplne (hlavne na smerovkua trubu ktore su presne naopak ako na Honde (takze obcas miesto smerovky zatrubim a miesto trubenia dam smerovku).

Motorku bych doporučil pro - pre mňa :-D, ale nie. Pre každého kto chce sadnúť na moto a vypadnúť na niekoľko dni aj s ladvinkou (samozrejme kľudne aj bez nej) niekam veľmi ďaleko.

Doplňky na motorce - Moto som kupoval vo full výbave so všetkými paketmi (teda nerátam tie zbytočnosti typu HP), dokupované akurát vyššie plexi a sada alu kufrov.

EDIT 1.6.2020:
Dokupovaný originál alarm, rozšírenie zrkadiel, kryty valcov, medzikus do kolísky originál navigácie na uchytenie napr navigácie TomTom a nejaké drobnosti (kryty, predlženie zadného blatníka nech nefrkám na zadné tlmenie atd. z aliexpresu)

Průměrná spotřeba - 5.186 l/100km

Predošlé moto bolo (chronologicky) Honda Shadow 750, Suzuki Intruder VL1500, Honda XL1000 Varadero, Honda VFR1200X Crosstourer.
Keďže mám ale 196cm a cez 100kg, vždy som pokukoval po tejto motorke. Bol som vyskúšať aj Honda Africa Twin Adventure Sport ale na nej vypadám ako keby som osedlal nejakého poníka.
Ako som už vyššie spomínal, BMW Adventure sa mi vždy páčila, ale vždy bolo niečo dôležitejšie kam som mohol vraziť ušetrené € (dokončenie fasády, chodníky, trávnik atď a tí z vás ktorí majú doma polovičky to asi dôverne poznajú ). Našťastie začiatkom apríla som vysial trávnik ktorý sa ujal nádherne a ja mám konečne svätý pokoj (teraz čakám kedy začne obdobie: treba vymaľovať ). Netrvalo mi dlho moju drahú polovičku ukecať, že toto celé robím pre ňu, že bude mať peknú, veľkú a veľmi pohodlnú motorku a samozrejme zabral aj argument o predaji starej motorky teraz alebo o pár rokov keď stratí z hodnoty ďalších pár 1000€.
Nakoľko situácia momentálne vďaka covid-19 na trhu je taká aká je, nebolo moc času na nejaké špekulovanie a zobral som to čo bolo skladom (údajne sú momentálne čakacie doby od 4 do 6 mesiacov a povedzme si na rovinu, komu by sa chcelo toľko čakať na novú lásku). Prvý kontakt som naviazal minulý piatok, to mali ešte 4ks v tejto konfigurácii skladom. V pondelok keď som šiel na testovaciu jazdu, už boli volné len dve (nechápem kto tie motorky kupuje, veď sú drahé ako kokain )...

Keď niečo najazdím, predpokladám že tento víkend by som mal dať prvých 1000km, tak doplním ďalšie info

EDIT 29.5.2020:
A je doma krásavica, jupíííí. Dnes len light 140km, zháňal som horný kufor plus som sa musel vrátit k predajcovi keďže mi zabudol vrátiť zálohu a podobné lietačky ale na zajtra máme s kamošom naplánovaný menší trip 400-500km.

EDIT 30.5.2020:
Dnešná jazda bola super, trvalo mi síce cca 100-200km kým sme si sadli ale už klopím na hranu, už je to fajn. Priznám sa, po prvom dni som mal z motorky zmiešané pocity. Neviem čím to bolo ale nesadla mi hneď, asi to bude o zvyku.
Páči sa mi motor, ako krásne ťahá od spodku, že netreba toľko radiť, to ako motorka zvláda aj horší asfalt bez toho že by v zákrute niekde uskakovala (Honda mi to bohužiaľ robila). Ešte si zvyknúť na veľkosť v Bratislavských zápchach .
Teším sa na leto, máme v pláne nejaký trip na niekoľko dní, snáď nám aj hranice otvoria.
V stredu ma čaká servis po zábehu tak ju konečne budem môcť poriadne prevetrať.

EDIT 20.7.2020:
Na moto mám už nalietaných 5800km a aj keď je situácia vo svete aká je, máme za sebou prvý trip vo štvorici. Dali sme light 1518 km za 5 dní a cez 4 krajiny (pôvodný plán sme mali CZ-SK trip, ale počasie nám to trocha preplánovalo a išlo sa A-SLO-HR-HU).
Motorka je parádna a presne splnila to čo som od nej očakával (aj keď plne naložená by mohla byť aspoň o 200kg ľahšia ).
Musel som vymenit fabrické pneu, nedržali moc dobre na mokrej ceste. Tak tam šli pneumatiky Metzeler Tourance, ktoré mám už otestované na predošlej motorke a nesklamali ani na BMW. (za sucha, za mokra a aj na rozmočenej šotoline držali)

EDIT 23.2.2021:
Aktuálny stav km je 14 056, vozím sa na nej vždy keď sa dá. Zistil som že +5st je stále luxusná teplota na motorku (keď je už iba +1 a do toho aj sneží, je to už celkom o hubu ale inak paráda, kilometre pribúdajú jedna radosť. Na zimu šiel hrubší dezén na moto a to Dunlop Trailmax Mission. Sú síce drahé ako kokaín, ale vrelo odporúčam. Jazdil som ich za sucha, za mokra, v +1st za mokra a držali ako prikované. Zatiaľ mám na nich 1700 km. (samozrejme človek jazdí trocha opatrnejšie teraz v zime, ale aj tak sú fajn. Jasne, v bahne nedržia skoro vôbec, ale to by na tak ťažkej motorke mali problém asi aj klasické štuple).

Pridal som zopár nových fotiek z jesenných a zimných potuliek...

Na tento rok (5 mesiac) mám naplánované Chorvátske šotoliny ( snáď mi to covid neprekazí).

EDIT 22.9.2021:
Pár mesiacov som bol mimo, tak to tu trocha zaktualizujem. K dnešnému dňu mám najazdených 26 805 km. Táto sezóna bola celkom plodná (našťastie nie doslova). Absolvovali sme s polovičkou niekoľko tripov, cez CZ, A, D, SK HR, SLO, IT (v taliansku sa mi podaril parádny kúsok, za jeden deň sme prešli 7 passov za 382km (Passo Stelvio, Passo del Gavia, Passo Tonale, Passo Mendola, Passo Gardena, Passo di Campolongo, Passo Valparola). Na tom posledom sa mi ju podarilo položiť v jednej mokrej pravotočivej zákrute. Hold niet nad jazdný režim Dinamic Pro s vypnutou trakčnou kontrolou , Našťastie až na nejaké škrabance na padáku a kufri je všetko OK ).

Pneumatiky Dunlop Trailmax Mission mi vydržali cca 15000km, predná by ešte pár tisíc dala ale zadná max tak na suchý asfalt. Nakoľko ale momentálne tieto pneu nie sú dostať (predná je dlhodobo nedostupná) a mne sa nechcelo kombinovať s inou značkou a ani že by som dal teraz len zadnú a potom niekedy zas prednú, tak som na moto obul Pirelli Scorpion Trail II. Údajne sú dobré, tak uvidíme koľko km vydržia. Predpokladám, že tak 8-10 tisic max.

MichalKimlo
MichalKimlo napsal 11.10.21 v 07:31

pekne aktualizujes
a Pirelli Scorpion Trail II mam aktualne 11tis a este stale vyzeraju OK.

nemecekj
nemecekj napsal 22.03.21 v 19:42

Mám na Dunlop Trailmax Mission najeto 10tisíc a stále jsou SUPER !

Frenkie65
Frenkie65 napsal 24.02.21 v 19:11 10b.

Ahoj kolego.Dost jsem Ti záviděl .Super moto a recenze gum na zimu je taky fajna.Měl jsem na GSA 3 sady Michelin Anakee tourance a taky dobrý.Takže po 1200 GSA LC si zítra jedu do Ostravy pro 1250 GSA Tripl black.Nemožu dospat jak malý kluk .Snad letos něco najezdíme...Hodně moc hezkých zážitků přeju.

nemecekj
nemecekj napsal 05.07.20 v 05:15 10b.

Na prodejce zapomeň a jen si užívej tu krásu volnosti života!

Danielko
Danielko napsal 01.07.20 v 09:12 10b.

Super