globalmoto_kveten





Téma: vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek
 
20.4.2024 v 22:54
Premysleli jste někdy nad tím, ze ještě par stovek let zpátky to vypadalo úplně jinak a ted každý zna tri cizi jazyky, ma alespoň základní znalosti z matematiky, dějepisu, zeměpisu, člověk se musi vyznat v tech internetech, musi umet strasne moc manuálních věci, musi znat zakony, jak se platí dane, porad řeši finance, aktuality ve svete a jine blbosti.

Neni to najednou strasny sok pro lidsky mozek?
Předchozí
1 2
Následující

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

20.4.2024 v 23:25 | Nahoru | #1
V koncentráku ne tak dávno zpátky řešili lidi místo daní a internetu základní otázku přežití - ale neměnil bych to s nimi a raději budu řešit současné (pseudo)problémy.
Ono všechno se zdá na světě životně důležité a pak cvak, blik, těžký úraz nebo dokonce smrt a v tu chvíli jsou všechny ty strašně důležité věci naprosto nepodstatné

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 00:02 | Nahoru | #2

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 08:14 | Nahoru | #3
Já myslím, že ten mozek má plusmínus furt stejnou kapacitu. Akorát teď si ho lidi zaplňujou jinejma věcma.

2 reakcí na tento příspěvek vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 08:59 | Nahoru | #4
Spíš si myslím, že lidstvo zpohodlnělo a tím jak si ulehčilo manuální práce tak se můžou více věnovat vzdělávání a zahlcování mozkové kapacity třeba jazykama a jinými informacemi na úkor zručností a obezity a z toho vyplývajících problémů s kardiovaskulárním systémem. Jinými slovy, lidstvo sedí na prdeli u compů, tlačej do hlavy tuny žrádla, neudělaj krok pěšky... Pár výjimek se jde proběhnout, nebo do fitka, či dělají nějaký sport... Prostě se máme jak prasata v žitě a nemusíme řešit otázku přežití jako v minulosti. Ti co se u práce musí fyzicky namáhat by nenapadlo po 8-12hod. směně ještě mazat do fitka cvičit, pokud nejsou sportovci.

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 09:19 | Nahoru | #5
A co teprve ty účesy….strašný kam se až dostanou Poláci . To snad vůbec neřešila kmenová rada po opuštění slamu

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 09:21 | Nahoru | #6
dewwil> já teda nevím, jestli je můj obor extra fyzicky namáhavý, ale po těch 10h v práci ještě chodím 3x týdně do fitka. Ale u mě jde spíš o oddálení rozpadu než sportovní výkony

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 10:26 | Nahoru | #7
Pokud se budeme bavit konkrétně o vlivu, tak jedním z negativních dopadů moderní doby na lidský mozek, který v jisté míře zažíváme každý z nás je digitální demence.

Na druhou stranu, dříve když jsi chtěl něco vědět, musel jsi studovat nebo jít do knihovny. Takové možnosti neměl každý.
Dnes umí cizí řeč kdekdo, pořádně řemeslo málokdo. Každá doba klade nároky na něco jiného.

vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 13:07 | Nahoru | #8
Dřív bylo v návodu u auta popsáno jak seřídit vůle ventilů, dnes je tam napsáno že nemáš pít brzdovou kapalinu.
Problém nastane při nějaké apokalypse, páč většina jedinců se nebude schopna postarat. Ani ten sedlák nezorá a nezaseje pole, pokud nebude mít software od Džondýra.

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 13:18 | Nahoru | #9

Gahan37 píše: dewwil> já teda nevím, jestli je můj obor extra fyzicky namáhavý, ale po těch 10h v práci ještě chodím 3x týdně do fitka. Ale u mě jde spíš o oddálení rozpadu než sportovní výkony

o tom mluvím, pár jedinců si svou fyzickou schránku uvědomuje a snaží se, aby nebyl tlustej jak prase a nezakukal na infarkt... Já to nepotřebuju, mám do 80kg i s postelí. Se naběhám a namakám, že jít po 10h. práce do fitka tak jim tam usnu nebo mě ta pepka klepne...

2 reakcí na tento příspěvek vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 13:28 | Nahoru | #10
Tak hlavne se umět pochválit, nikdo jiný to neudělá tak dobře

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 14:07 | Nahoru | #11

Veverčák píše: Tak hlavne se umět pochválit, nikdo jiný to neudělá tak dobře


Být ektomorf není žádná dřina

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

21.4.2024 v 14:23 | Nahoru | #12
Veverčák>

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 00:08 | Nahoru | #13

dewwil píše: Prostě se máme jak prasata v žitě a nemusíme řešit otázku přežití jako v minulosti.


A to není tak docela pravda.
https://www.prozeny....idmi-aby-vysla-94592

1 reakcí na tento příspěvek vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 00:45 | Nahoru | #14
Dobrý téma. Přemýšlím o tom často. Po letech jsem si udělal jakési závěry, jak jako živočišný druh vlastně fungujeme. Čím více se lidi bojí a mají málo informací a dokážou si je vlivem nižší mozkové činnosti přebrat, tím více se upínají k jednoduchým a jasným řešením (třeba k Babišovi, nebo k tomu, že Země je placatá). Znalost, vědění, vzdělání jsou jediný způsoby, jak posunout věci kupředu. Například romskou otázku nikdy nevymyslíš za jedno volební období. To chce tak 3-4 generace, možná více, trpělivě začlenit a vzdělávat. Křesťanství se svými výboji ve jménu boha tady bylo několik století. Je to naštěstí za námi, stejně jako otrokářství. Islám je zaostalé náboženství, které má svá pozitiva pro nevzdělance, ale negativa pro lidi uvědomělé. A bude tady s námi další stovky let, plížit se a vtírat se. Imperialismus je přežitý, vyjma pár zaostalých národů, třeba Rusko, které je tak odhadem 70-100 let pozadu v myšlení a vzdělání obyvatel. Čína už taky moc nechce, kromě Tchajwanu, kde si opravdu myslí, že jí patří, ale neumím to posoudit. Všechny ismy jsou něco jako rychlá kůra na zhubnutí, jen rozprostřeny do desítek let. Takže socialismus, komunismus, nacismus, anarchisté, prostě se něco zkouší, aby se zjistilo, že to nefunguje. V průběhu zkoušení se úzká část vybraných má extrémně dobře a krade zdroje těm ostatním (Putin, oligarchové atd.). V současné době je demokracie nejvyspělejší forma ustavená lidmi. Těm zaostalejším se to samozřejmě nelíbí a k tomu má demokracie své nemoci. Demokracie je mladá, takový puberťák, který se hledá, má pupínky a vzteká se. Ale nic lepšího pro lidi na Zemi nikdy nebylo. Tím hledáním a srovnáváním jsou právě ty MeToo, Black lives matter, feminismus, 50 pohlaví, kterým se Putin směje, atd. My jsme dál než Putin, mnohem dál, jen u toho hledání sebe sama vypadáme komicky. Nicméně se to všechno utřepe a bude to fajn. S ohledem na to, že kolem roku 2050 má lidstva lehce začít ubývat, to bude dobrý. Jen zvládnout magory, pomatence, vyšinuté jedince, megalomany, sociopaty a psychopaty, než se to všechno utřepe. Vidím to pozitivně a přeju to mladým. Mně je 52 a už by mi to mohlo být jedno, ale není. Svět je krásnej. A víte, že ještě před nějakými 100-150 lety neměla žena v Evropě skoro žádný práva? V 18. století ještě neměly přístup ani ke vzdělání. A tak si tu pomalu žijeme. Hlavně už toho sociopata a psychopata Babiše prosím nevolte. Ať už je to za námi. Volte kohokoliv jiného. Děkuji.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 10:16 | Nahoru | #15

Gahan37 píše: ... chodím 3x týdně do fitka ...

Nejaky specialni cviky na krejcovskej sval?

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 10:49 | Nahoru | #16

Medved píše: Nejaky specialni cviky na krejcovskej sval?


Tak chodím abych vydržel na motorce
I když …v rámci oboru bych řekl, že se dají používat cviky na bederní páteř, artritida prstů přijde sama.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 13:34 | Nahoru | #17
Edien> Možná, že demokracie je nejvyspělejší forma společnosti, ale ve svém optimismu zapomínáš na jedno. Veškeré moderní filosofie (od Nietzscheho dál) naprosto systematicky popírají a rozvracejí jakýkoli smysl existence a relativizují všechny hodnoty. Ale takto se žít nedá - každý člověk nutně potřebuje mít ve svém myšlení, ve svém životě, ve své společnosti něco absolutního. Jakýsi "pevný bod" v existenci a východisko. Tato potřeba je nedílnou součástí lidské přirozenosti. Zároveň tento "pevný bod" funguje jako jednotící prvek společnosti. Pro věřící je to Bůh, pro ostatní třeba nějaká filosofie, pro mnoho lidí bohužel také moderní formy modloslužby (např. klima, práce, peníze/majetek).
Průšvih demokratické společnosti je v tom, že žádný společný jednotící prvek nemá. Je roztříštěná na jednotlivce, případně menší skupiny podobně smýšlejících lidí, které se s ostatními skupinami neshodnou ani v nejzákladnějších morálních a filosofických otázkách. Drtivou měrou k tomuto rozdělení přispívají sociální sítě, které vytvářejí tzv. echo chambery. V nich lidé komunikují jen s podobně smýšlejícími, utvrzují se navzájem ve svých postojích a ztrácejí schopnost dialogu s ostatními. Postoj k lidem s protichůdnými postoji je dvojí: buď fanatická nenávist, anebo žádný kontakt.
A protože v demokracii rozhoduje většina, tak v každé demokratické společnosti existuje vždy někdo, kdo je nucen žít v rozporu se svým přesvědčením. (A je-li příležitost, lehce se s takového člověka může stát nepřítel.)
Jako čistě hypotetické řešení mě napadá budoucí rozdělení světa na státy, nikoli podle národů a jazyků, ale podle zastávaných klíčových hodnot. Pokud by k tomu mělo dojít demokraticky (získáním většiny pro daný hodnotový proud v dané zemi a postupným stěhováním obyvatelstva - což se dělo a děje vždycky), byl by to běh na x století.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 18:40 | Nahoru | #18
WildOne> Jednotící prvek (pevný bod ) lidí žijících v demokracii je právě ta demokracie. V ní si pak každý může svobodně vyznávat jakoukoliv filozofii a najít vlastní smysl...

Naposledy editováno 27.04.2024 18:43:07

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 19:37 | Nahoru | #19
JAVR> Ano, a taky neustále bojovat o svá práva, která mu jiné zájmové skupiny chtějí vzít, anebo naopak bojovat proti změnám, které jsou podle jeho přesvědčení špatné, neetické, zvrácené a zavrženíhodné. Každý chce něco zakazovat a něco protežovat, a každý něco jiného (já nejsem výjimkou!) Je to taková politická válka všech proti všem, a výsledkem jsou neustálé změny, nejistota a kompromisy, ze kterých není spokojený nikdo.

Naposledy editováno 27.04.2024 20:33:47

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 22:10 | Nahoru | #20
WildOne> taky jsi asi četl tu kritiku té oné nej demokracie od Platóna...

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 23:24 | Nahoru | #21

WildOne píše: Veškeré moderní filosofie (od Nietzscheho dál) naprosto systematicky popírají a rozvracejí jakýkoli smysl existence a relativizují všechny hodnoty.



Neboli nihilismus. O těchto tématech dokáže dobře vykládat Jordan Peterson.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 23:26 | Nahoru | #22
WildOne> Hmm, určitě na tom něco. Ten pevný bod je třeba to náboženství a jak jsem psal, třeba u islámu, ale také křesťanství, za mne to byla bomba věc v danou dobu a v danou chvíli. Lidi to uklidnilo do nějaké škatulky, aby se predátorsky nepovraždili. Ale nyní jsme dál (teda někteří) a dokážeme demokraticky sdílet hodnoty na základě nějakých pravidel = zákonů. Nejsem teda žádný filozof, ale tak nějak to vnímám. Bohužel ti, co jsou ještě trošku vývojově "dozadu", ten pevný bod potřebují, a tady vzniká ten rozpor. A věčný souboj starého s novým.

Zajímavé by bylo sledovat s odstupem staletí, jak se bude nahlížet na tuto dobu. Tak jak byla doba renesance, může být tohle nazváno doba konzumu, doba elektronická, nevím. Ale jako byla doba otrokářství, feudalismu, kapitalismu, tak tohle by mohla být doba demokracie. Ona už tu tuším byla (Řím), ale nejsem historik, tak se v tom moc nevyznám. Dělám si jen takové své osobní názory na společnost, lidi, chování lidí. Je to sranda, jsme taková zvířátka...

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

27.4.2024 v 23:34 | Nahoru | #23
TomasNBK> To je dost dobrý. Nihilismus versus totalita. Tak to asi je. Je to těžký, a jak říká ve videu, 200 let se v tom plácáme, spousta energie, spousta mrtvých. Proto i ten Babiš je tu s námi.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 08:16 | Nahoru | #24
Edien> možná bys měl změnit pekaře, nebyl bys tolik opit rohlíkem
Jak budeš chválit systém, až Ti demokraticky zakážou jezdit se spalovákem, protože eko, topit v krbu, nechat si dát čip, přijmout pět afričanů pod svou střechu, nechat se vakcínovat kdykoliv, když si někdo demokraticky vzpomene....
Proč myslíš, že to od dob Říma nešlapalo v klidu až do dnešních dnů, když je to tak nej?

1 reakcí na tento příspěvek vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 08:53 | Nahoru | #25
Beru pod svou strechu deset africanu, pokud se pismenkova polevka prestane pokouset filosofovat.

(reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 10:21 | Nahoru | #26
Drakl> Ok, v pohodě, názor nikomu neberu, ale já budu raději žít v nedokonalé demokracii, na které můžu (ve volbách, ativitou) pracovat, než pod nadvládou nějakého oligarchy, diktátora, despoty, který si bude ohýbat soudnictví, eliminuje svobodný tisk a nedejbože bude zavírat a šikanovat lidi za názory. Kdyby nebyla demokracie, nikdy bys nemohl psát, co jsi právě napsal. Bylo by to vzpouzení se režimu. Tak asi..

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 13:22 | Nahoru | #27

Medved píše: Beru pod svou strechu deset africanu, pokud se pismenkova polevka prestane pokouset filosofovat.


Nebylo by lepší 10 afričanek?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 13:48 | Nahoru | #28
Edien> Máš pravdu, že křesťanství bylo bomba věc "v danou dobu", jenže to je pořád. Když píšeš, že "nyní jsme dál", musím se jen tiše usmívat. Nebo si snad myslíš, že třeba Grygar je "trošku vývojově dozadu", protože je hluboce věřícím katolíkem? Právě tito vysoce inteligentní lidé (matematici, fyzici, lékaři, vědci) ten pevný bod potřebují nejvíc, protože o věcech přemýšlejí do hloubky a vědí, že bez něho to nejde.
Mnoho lidí u nás má o křesťanství naprosto nepravdivé a zkreslené představy, dané zejména dědictvím komunismu.

Křesťanství je:
1. V základech absolutně nadčasové a neměnné,
2. V ostatních, dobově podmíněných aspektech, se neustále vyvíjí (jako ostatně všechno lidské poznání),
3. Překvapivě racionální, logické a hlavně konzistentní (kdo nakoukne pod povrch, žasne),
4. Uznává svobodnou vůli člověka jako jedno ze základních paradigmat,
5. Není v rozporu se současnými vědeckými poznatky (při správném pochopení),
6. Je komplexní. K tomu, aby člověk aspoň rámcově a teoreticky pochopil, o čem vlastně je, jsou potřeba tak 2 roky života. (A aby podle toho skutečně žil, na to ani celý život nestačí - k tomu se dá pouze blížit).

Není to jenom náboženství a životní filosofie, je to také morální a hodnotový systém, základ evropského práva, ale především je to způsob života a vztah. Osobní, denně prožívaný vztah člověka s Bohem a s ostatními lidmi.

Demokracie není marná, ale není ani samospasitelná. Když píšeš, že dokážeme "sdílet hodnoty na základě nějakých pravidel = zákonů", musím se usmát podruhé. To, že ani dobré zákony samy o sobě nestačí k dobru člověka a společnosti, přece věděl už Kristus. A když se k tomu přidá ta skutečnost, že v naší zemi máme některé zákony hrubě neetické, antisociální a zločinné, beru to jako důkaz, že nejsme dál ani o krok.

Jako řešení bych viděl, přidat k demokracii pevný systém nejzákladnějších neměnných hodnot, o kterých se nediskutuje a nepochybuje (život, rodina, rozum a přirozený řád věcí).

Naposledy editováno 28.04.2024 13:56:22

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 16:35 | Nahoru | #29

TomasNBK píše: Neboli nihilismus. O těchto tématech dokáže dobře vykládat Jordan Peterson.



Dobře o tom Jordan Peterson mluví. Avšak to, co celkem oprávněně kritizuje na křesťanství, je už dávno překonáno. Psal jsem, že křesťanství se (kromě svých nadčasových základů) vyvíjí. A ačkoli věříme (a vždy budeme věřit) ve vzkříšení těla a život věčný, vůbec to neznamená, že bychom na pozemský život nějak rezignovali. (Pokud by k takové rezignaci někdo inklinoval, bylo by to velice nebezpečné pokušení a kněží či přátelé by mu to rázně rozmluvili.) Život věčný je zahalen tajemstvím a naším úkolem je prožít svůj pozemský život, teď a tady, jak nejlépe dokážeme. Každý podle svého stavu a povolání, všichni podle společných, objektivně správných a nadčasových principů.

Katolický básník Václav Renč o tom již před několika desítkami let napsal např. toto:

Oroduj za nás,

ať oslnivým chaosem (ach, slepí)
nejtišší rukou necháme se vést,
když jako světlo za slzou se třepí
do stále nových, stále bližších hvězd;

ať v jejich víření se rozpomenem:
čím jdeme dál, tím vracíme se blíž;
ať spatříme - jak páteř pod rentgenem -
to, na čem světy trvají: bod - kříž,

to lůžko lásky, které nesem v sobě,
pro lásku Boží, ty ho s námi nes!
A pochovej nás v životě, ne v hrobě!
V království světla! Dnes! I dnes! Už dnes!

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) vliv rozvoje civilizace na lidsky mozek

28.4.2024 v 17:22 | Nahoru | #30

Gahan37 píše: Nebylo by lepší 10 afričanek?

Vy mladi jste fakt hrozni. Ja myslim na charitu a ty furt jenom na mrdani.
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist