renocar_zari

Suzuki GSX-S1000 (2022)

Vlastník Drop_in
Vloženo 23.6.2024
Aktualizováno 15.9.2024

Univerzálny, v celku pohodlný a predvídateľný naháč s lineárnym dobre dávkovateľným nárastom výkonu a k tomu primeranými brzdami.

Motorka koupena od FIRMA:H3 Moto (Paskov)

Yamaha MT-09: Dlhá dodacia lehota modelu SP
Ducati Monster: Náklady na údržbu spojené s desmo rozvodom.

První dojmy - Motorka ma pekvapila aká je tuhá a vyvážená. Nenabáda jazdiť rýchlo, no vačšinu času to je svižné tempo.

Motorku bych doporučil pro - Jazdec, ktorý chce silný Supernaked s overenou koncepciou, výkonovou rezervou a potencialom, pritom nechce utrácať za Hypernaked.

Doplňky na motorce - R&G Protektory, Deflector Suzuki, USB SHAD_X1SB95

Hľadal som nástupcu po Honda CB 1000 R. Suzuki GSX-S 1000 mi ju v mnohom pripomínala akoby sa ňou inšpirovali. Zaujala ma už prvá generácia, ale odrádzala ma nedotiahnutá elektronika. Druhá generácia to má podstatne viac uhľadené, najmä odozvu na plyn aj keď niektorí jazdci majú stále výhrady, hlavne k jazdnému režimu [A]. Design je individualna záležitosť, ja sám som bol v prvom momente trochu v rozpakoch, ale naživo mi vôbec nevadil, skôr naopak "ROBOT". Matná šedá ten idustrialny look ešte umocňuje, mimochodom ťažko sa čistí. Po magnetoch z tankvaku mi zostali šmuhy a bolo veľmi náročne to vyčistiť aby nezostala nádrž lesklá. Keď porovnám jazdné vlastnosti tak Suzuki má iný charakter, v prvom rade nezatáča tak ochotne ako Honda, nie je tak hyperaktívna. Tým, že je tuhšia tak som si musel zvykať na iný spôsob, ako s ňou do zatáčky a ako pracovať s plynom respektíve otáčkami motora. Občas sa mi dokonca stalo, že som bol dosť zo široka, chce to skrátka iný prístup. Na druhú stranu je rozhodne stabilnejšia a to hlavne vo vyšších rýchlostiach. Na CB som dokúpil tlmič riadenia, tu som zatiaľ nespozoroval jeho nutnosť. Momentáľne viem iba o MAXRACING výrobcovi, kotrý ponúka tlmič aj s origo montážnou sadou. Na motorke sa cítim isto, je hutnejšia a tuhšia ako som bol zvyknutý či už v náklone, na brzdách alebo na nerovnom povrchu. V praxi sa mi zatiaľ nestalo, že by znervóznela v nejakej situácii alebo bola na limite. Uvidím ako sa bude chovať na okruhu. El asistenti s veľkou mierou tej istote a jazdným vlastnostiam pomáhajú, zatiaľ spĺňajú všetko čo som očakával i keď som nemal veľké oči, keďže sa jedná o nenáklonovú elektroniku. Trakčná kontrola má 5 úrovní, používam 2 a 3. Mapu používam [B]. Motor má skoro plochú výkonovú krivku krutiaceho momentu a to sa odzrkadluje na elasticite a zrýchlení. Z môjho subjektívneho pocitu má na voľnobeh zvláštny chod a zvuk, ako pletací stroj. Celkovo má drsnejši prejav a trochu vybrácie, Honda bola kultivovanejšia a keď ich priamo porovnám, Suzuki motor hrkoce ako by bol pokazený. : ) Informoval som sa v servise, ale nič neobvyklé nepočuli. Doporučili mi to sledovať, na skúšku pridať prísadu do benzínu a prípadne sa ozvať, mali prípad keď bol problém so vstrekovačmi. Zistil som časom, že veľmi záleží od tankovaného benzínu. Skúsim inú značku oleja, v aute mi to zafungovalo. Počas jazdy však nič nepočuť, pravdepodobne to tak má byť a patrí to k tomu, že posobí zachrípnuto. Výfuk má pekný charakterný zvuk, meniť ho za ladený SLIP-ON pokiaľ vynechám estetickú stránku mi príde zbytočné, výkon zvýši o +0,5% a hmotnosť zníži iba minimálne: o -0.2kg, keby áno, tak jedine kôli zníženiu teploty, seriová koncovka dosť hreje na nohu. Euro5 výfukov je zatiaľ na trhu obmezenejší výber a cena nepatrne vyššia. Napr. Yoshimura R-11sq part#110-19E-L12G0 cca 830€. Celý výfuk so zvodmi by už zmysel dával, výkon +4,6% a úspora hmotnosti -5,5kg, ten však nemá homologáciu a hlučnosť pri 5500rpm udávajú nad 100dB. STK bude problém, niektorý okruh resp. promotér tiež. Komplet zvody part#194-19E-0010 treba počítať daľších cca 800€. Treba ešte pripočítať dodatočnú investiciu powercommander na úpravu managementu motora. Možno je niečo originál k výfuku, to sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť. Prevodovka je presná, má hladký chod a Quickshifter to iba podtrhuje. Je to príjemný v tomto prípade dobre odladený doplnok na ktorý sa zvyká veľmi rýchlo. Funguje cca od 2000rpm, v návode dokonca uvádzajú 2500rpm. Občas na to upozorní kontrolka na prístrojovke ak sú otáčky už moc nízko. Som rád, že tam je, lebo spojková páčka je celkom tuhá. Brzdy majú dobrý nástup a setup ABS mi príde tiež adekvátny. Nestalo sa mi zatiaľ ani pri intenzívnom brzdení, že by ma vystrašilo. Občas cítim spätné rázy do páčky, ale nič zásadné. Zvažujem výmenu radialnej pumpy Nissin z GSX-R part# BMT19-11/ BMTS19-11, prípadne Brembo RCS19. Nemal som situáciu a vlastne ani dôvod, aby som potreboval upgrade, snáď iba kôli lepšej dávkovateľnosti. Obávam sa, že keď zmením tlak na páčke začne ABS viac do tohoto zasahovať, čo vo finále predĺži brzdnú dráhu. Ak máte skúsenosť napíšte. Investícia nie je prehnaná, brzdová páčka cca 220€ a cca 200€ za opletené hadice, tie je určite nutné vymeniť. Čítal som skúsenosti na fore... Žiaľ Amik čo to riešil mal verziu bez ABS, tak nemám úplne presný referenčný model na porovnanie. BikeWorld uverejnil, že na zlepšenie brzdného učinku stačí výmena brzdového obloženia od EBC. Zadný tlmič v recenziach dosť kritizujú, ja som na ceste nepociťoval jeho slabiny, možno sa to začne prejavovať až na okruhu. Mne možno ani tam nie, kvalitatívne nie som jazdec vysokej úrovne. Urobil som si malý prieskum OEM zadných tlmičov - zadný tlmič GSX-S v katalógu náhradných dielov (www.suzukipart.com) part# 62100-48K00-28W cca 360€, pre porovnanie uvádzam aj zadné tlmiče GSX-R part# 62100-17810-019 cca 710€ a top model part# 62100-17860-019 cca 1280€. Z uvedených cien je zrejmé, že sa jedná o horší priemer a tomu bude odpovedať aj výkon. Neviem či by bolo možné tlmiče navzájom nahradiť, kyvka má zhodné označenie iba s GSX-R model 2016. part# 611000-42H11-YAP. Doležitý je ale aj parameter podsedla, tam by mohol byť problém s nedostatkom priestoru pre oddelenú nádobku tlmiča. Zaujmavá skúsenosť, bola zmena značky pneumatík. Po prezutí je motorka agilnejšia, istejšia a má lepší grip. S Dunlop som bol nadmieru spokojný a naďalej som mal v úmysle používať rovnaké pneu. Okrem iného som vychádzal z faktu, že na nich továreň motorku vyvíjala. Náhoda tomu chcela inak, prezul som Michelin Power6 a lepšie. Redakcia MCN v rámci dlhodobého testu dospela k podobnému záveru. Síce prezuli cestovnejšie Michelin Road5, ale takisto vyhodnotili zlepšenie. Následne pokračovali ešte ďalej a vymenili aj zadný tlmič Maxton NR4 (základný model v ponuke výrobcu, žiadny high end), ktorý údajne jazdné vlastnosti zmenil na nepoznanie. Potom vymenili aj cartridge v predných tlmičoch. Možností aftermarket produktov je veľa (Ohlins, Hyperpro, Mupo, Nitron, K-Tech, Yss atď.), je to iba otázka priorít a financii... Dispoznovať informáciou koľko % na zlepšení sa podieľal hardware a koľko % presné nastavenie podľa hmotnosti jazdca by bolo nápomocné pri rozhodovaní sa či investovať do zadnej tlmiacej jednotky alebo nie. Prístrojovka je vážne oldschool, pekne povedané, ale na zameranie stroja účel plní. Nestalo sa mi, že by som nevidel čítať niečo dôležité, no a chaotický layout je otázka zvyku. Okrem toho je na prístrojovke praktická pomôcka postupne rozsvecujúcich sa diod, ktoré zaručene uvidí každý na akomkoľvek priamom slnku. Dá sa nastavit odstupňovanie po 250, 500, 1000, 1500rpm. Je to prevzaté z GSX-R myslím model 2017 a funkčné, beriem to, že niekde ušetriť výrobca musel, keď chceli udržať dobrý základ. Display sa dá prepnúť aj do okruhového módu na časomieru, takže tomu vo finále nič nechýba. Rušivý element je pre mňa skôr strieborné uchytenie kormanu, ktoré sa odráža na prístrojovke čo je vo finále ľahko odstrániteľný nedostatok čiernou foliou. Dielenské spracovanie je na slušnej úrovni, pár detailov sa nájde, ale žaiadna tragedia. Akumulátor mohol byť zospodu zakrytovaný, od zadného kolesa idú na neho nečistoty z cesty. Nastavenie brzdnej sily motora ako má Neo Sport Cafe by potešilo. Cestovanie je kompromis, odhliadnúc, že je to naháč a cítiť nápor vetra, v mojom prípade najviac znepríjemňuje cestovanie nízke sedlo. Po 300 km si necítim nohy z toho ako ich mám pokrčené. Zadok máva obvykle tiež dosť, lebo sedlo sa relatívne rýchlo presedí. Na sedlo je v ponuke Comfort poťah od Tappezzeria čo by nedostatok mohlo zmierniť. Nohy sú však dané a dosť otravné. Tých 170km je v pohode, ale pokiaľ plánujete cestovať viac km, odporúčam budúcim majiteľom motocykel pred nákupom vyskúšať, najmä pokiaľ Vás zaujíma GT verzia, tam sa turistické ambície predpokladajú a za tým účelom ju veľmi pravdepodobne bude väčšina obstarávať. Spotreba sa pohybuje okolo 5,8 až 6,5 litra. Keď som nasadil na moto bočné tašky, spotreba stúpla na hodnotu 7,3l/100km. Po roku používania hodnotím voľbu moto pozitívne, splnila moje očakávania. Je to zábavný solídne postavený roadster z kvalitných komponentov, s DNA zo suprerbike GSX-R a férovým pomerom cena výkon. Má pár vecí, ktoré sú podané povedzme v dietnej forme, ale dodatočnými úpravami to môže byť po technickej stránke špičkový bike aj pre náročnejšieho užívateľa. Za výhodu považujem veľké množstvo voľne dostupných servisných materialov a z pohľadu individuálnej personalizácie je na trhu ohromné množstvo doplnkov. Otázkou zostáva či má zmysel investovať do úprav ďalších 1000 - 3000€... Obávam sa, že pri predaji to málokto ocení a okrem toho GSX S dosť rýchlo klesá na cene.
Ak má niekto z Vás skúsenosti s niečim o čom som písal alebo doplňujúce info budem rád keď napíšete. Dík.
Foto doplním... som momentálne pracovne v zahraničí.

Maco31
Maco31 napsal 21.08.24 v 23:01 10b.

Drop_in
Drop_in napsal 24.06.24 v 00:05

Ahoj, pokiaľ niekto máte informaciu koľko mm má sériová brzdová páčka, budem vďačný. Výrobca udáva totiž dve varianty 201.5mm a 176.9mm. Nikde som sa už nedočítal ako sa meria. Dik